Parafia św. Stanisława B.M. w Skierniewicach
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Wspólnoty
Wydarzenia
Msze Św. i nabożeństwa
Sakramenty
Modlitewnik

Galeria
Forum
Artykuły
Ogłoszenia
Kontakt
Informator
Linki
Szukaj
Msze Święte
Niedziele
7.00, 9.00, 10.30, 12.00 (dla dzieci), 13.00 (suma), 17.00 (dla dzieci komunijnych), 18.00
Dni powszednie
7.00, 17.30, 18.00
Ostatnie Artykuły
Przez muzykę do Boga
Rekolekcje 31 maja 2...
VIII Sympozjum Nauko...
Wspólnota Trudnych M...
Poradnia Rodzinna
Licznik
Jesteś 3840051 gościem na tej stronie od 25 sierpnia 2005.
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 262
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Zyta36
Odwiedź też
Św. Teresa

Pielgrzymka na Ukrainę 22-26 sierpnia 2005r.

Nasza pielgrzymka na Ukrainę śladami dawnych ziem polskich miała miejsce w dniach 22-26 sierpnia 2005. W poniedziałek wieczorem (22.08) dojechaliśmy do Lwowa, gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez polskie rodziny mieszkające na Ukrainie. Tu po raz pierwszy nadarzyła się okazja do spróbowania miejscowych potraw.

Dzień II

Drugi dzień pielgrzymki poświęcony był poznawaniu Lwowa. Nasza przewodniczka – pani Irenka, spisała się doskonale, oprowadzając nas po zakątkach tego wspaniałego, starego miasta. Mogliśmy podziwiać przepiękne kościoły – Katedrę Ormiańską, Katedrę Rzymskokatolicką pw. Wniebowzięcia NMP oraz Katedrę Greckokatolicką pw. Św. Jury.

Po południu odwiedziliśmy Starówkę z Ratuszem, Czarną Kamienicą, Kamienicą Wenecką oraz kościołami Dominikańskim i Bernardynów. Przy Wałach Hetmańskich, na których znajduje się pomnik Mickiewicza, dziwiliśmy piękny budynek Teatru Opery i Baletu.

Lwów jest bogaty w tak wiele zabytków i wartych zobaczenia miejsc, że niestety nie wszystko udało nam się zwiedzić. Z autokaru mogliśmy jednak rzucić okiem m.in. na słynną ulicę Łyczakowską (znajduje się tam dom Zbigniewa Herberta), Ossolineum, Pałac Potockich, Uniwersytet Jana Kazimierza oraz dawny Pałac Smolki.

Dzień III

Dzień ten obfitował w akcenty polskie i był dla nas piękną lekcją patriotyzmu. Z samego rana zwiedzaliśmy spowity mgłą Cmentarz Łyczakowski, przypominając sobie, czy też poznając historię życia znamienitych osobistości – Marii Konopnickiej, Ordona, Gabrieli Zapolskiej, Jana Dobrzańskiego i wielu, wielu innych.

Na cmentarzu Orląt Lwowskich w zadumie i skupieniu słuchaliśmy opowieści pani Ireny o historii powstania tego cmentarza, o poświęceniu, wolności i najwyższych wartościach narodu.

Po południu wyjechaliśmy z Lwowa w kierunku Kamieńca Podolskiego. Po drodze zatrzymaliśmy się w Olesku, gdzie w zamku książąt halicko–wołyńskich urodził się Jan III Sobieski oraz w Podhorcach – miejscu narodzin Euzebiusza Słowackiego (ojca słynnego poety).

Mieliśmy też okazję odwiedzić Zbaraż - miejsce znane z bohaterskiej obrony Polski przed wojskami Chmielnickiego. Pod wieczór dojechaliśmy do Kamieńca Podolskiego, gdzie zostaliśmy przyjęci w Domu Pielgrzyma.

Dzień IV

Kamieniec Podolski okazał się malowniczym miasteczkiem z renesansowymi kamieniczkami, piękną katedrą, Klasztorem i Kościołem Dominikanów oraz Cerkwią Piotra i Pawła wybudowaną w XV w. Pozostałości fortyfikacji miejskich i twierdzy świadczą o ówczesnym potencjale obronnym Kamieńca.

Odwiedziliśmy również miejsca licznych bitew polsko-tureckich. W Chocimiu, przewodniczka, przypominając nam historię tych walk, oprowadzała nas po twierdzy.

Dzień V

W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się w Skale Podolskiej, gdzie znajdują się ruiny zamku Lanckorońskich z XVI w. Następnie odwiedziliśmy Buczacz, w którym na uwagę zasługuje XVII – wieczny ratusz. Widzieliśmy również Złoczów, gdzie znajduje się z rezydencja Sobieskich.

Każdego dnia uczestniczyliśmy we Mszy Św., która była najistotniejszą częścią naszej podróży. Nadawała ona jej charakter pielgrzymki, której owoce każdy z nas z pewnością w sobie odkrył.

Zapraszam do obejrzenia fotogalerii z tej pielgrzymki
Dodane przez Tomek dnia 27 listopad 2005 23:54
0 Komentarzy - 1378 Czytań - Drukuj

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Oceny

Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Dziś
Dziś jest
czwartek, 17 października 2019
Przeczytaj dzisiejsze czytania
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Dane parafii
Parafia p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach
Kościół:
ul. Św. Stanisława 1
Kancelaria:
ul. Kilińskiego 2
96-100 Skierniewice
Copyright © 2005