Parafia św. Stanisława B.M. w Skierniewicach
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Wspólnoty
Wydarzenia
Msze Św. i nabożeństwa
Sakramenty
Modlitewnik

Galeria
Forum
Artykuły
Ogłoszenia
Kontakt
Informator
Linki
Szukaj
Msze Święte
Niedziele
7.00, 9.00, 10.30, 12.00 (dla dzieci), 13.00 (suma), 17.00 (dla dzieci komunijnych), 18.00
Dni powszednie
7.00, 17.30, 18.00
Ostatnie Artykuły
Przez muzykę do Boga
Rekolekcje 31 maja 2...
VIII Sympozjum Nauko...
Wspólnota Trudnych M...
Poradnia Rodzinna
Licznik
Jesteś 3840049 gościem na tej stronie od 25 sierpnia 2005.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 262
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Zyta36
Odwiedź też
Św. Teresa

Rekolekcje oazowe - Ząb 2005

W dniach 13-29 lipca b.r. odbyły się rekolekcje oazowe, na które wyjechała spora część naszej parafialnej wspólnoty oazowej. Mieszkaliśmy w miejscowości Ząb k/Zakopanego. Ząb to malownicza miejscowość górska położona na wysokości 1018 m.n.p.m (najwyżej w Polsce), na północnym stoku Gubałówki. Widać stąd całe Tatry (od Bielskich po Zachodnie) - część polską i słowacką. Mieszkaliśmy u przesympatycznej pani Gaździny Tosi, która jest niesamowitą kucharką i nieustannie nam dogadzała supersmacznym jedzonkiem m.in. własnej roboty serami, wędlinami czy też schabowymi większymi od talerzy (aż mi ślinka leci mniam).

Bardzo ważnym miejscem naszych liturgicznych spotkań był kościół parafialny w Zębie - stary drewniany kościółek o regionalnym wystroju wnętrza.

Nasza oazowa grupa składała się z 26 uczestników, z dwóch przewspaniałych księży moderatorów: księdza Grzegorza - naszego proboszcza i księdza Bogusia oraz z 7 animatorów - Madzi, Ani (Cienkiej), Moniki (Szyszuni), Marty i Tomka (Chomików) oraz dwóch zakręconych jak świńskie ogonki (bez urazy) kleryków: Tomka i Romka, który był naszym fantastycznym animatorem muzycznym.

Rekolekcje nasze trwały 15 dni - każdy dzień był poświęcony jednej tajemnicy różańca świętego (tajemnice światła jako dodane później zostały wplecione w wybrane dni).

W ramach rekolekcji odbywały się dwa stopnie rekolekcyjne - grupki Madzi i Ani szły Oazą Nowego Życia - ONŻ°1 a wszyscy pozostali to uczestnicy Oazy Nowej Drogi - OND°1.

Postawię pytanie: Dlaczego czas rekolekcji, które przeżyliśmy, nazywamy oazą?

Słowo "oaza" oznacza miejsce na pustyni, gdzie wokół źródła wody bujnie rozkwita życie. Jest to upragnione miejsce odpoczynku, ochłody, odświeżenia sił dla karawan wędrujących przez pustynię. My używamy słowa "oaza" w sensie przenośnym: chcemy, aby nasz wspólny pobyt na rekolekcjach stał się oazą, aby w nas samych bujnie rozwinęło się życie, abyśmy tutaj nabrali sił do dalszej wędrówki przez życie.

Jak wyglądał nasz codzienny dzień? Pobudkę mieliśmy o 7.30, a dzień rozpoczynaliśmy poranną modlitwą - Jutrznią o godz.8.00. Później było pyszne śniadanko, dalej szkoła liturgii, spotkania w grupach zwane Ewangeliczną Rewizją Życia, szkoła śpiewu i obiadek. Po obiedzie mieliśmy trochę czasu wolnego i o godzinie 16.00 wychodziliśmy na Wyprawę Otwartych Oczu, popularnie zwaną wytrzeszczem (było czym się zachwycać - przepiękne widoki na całe Tatry). Później mieliśmy pobożne czytanie i Namiot Spotkania, a o godzinie 18.00 była nasza wspólnotowa Eucharystia. Po Mszy św. coś dla ciała czyli kolacja, później mieliśmy pogodny wieczór i na zakończenie dnia wspólna modlitwa. Po modlitwie wieczornej mieliśmy ciszę nocną do porannej modlitwy. Tak mniej więcej wyglądał nasz codzienny program, ale było również kilka wyjątków.

I tak trzeciego dnia wybraliśmy się w góry - zeszliśmy sobie szlakiem z Zębu do Zakopanego, później przez przepiękną dolinę Białego na Sarnią Skałę i zeszliśmy doliną Strążyską. Niektórym ta trasa dała w kość ale wszyscy wróciliśmy zadowoleni. Również dziesiątego dnia wybraliśmy się na szlak - do Schroniska "Murowaniec" i dalej nad Czarny Staw Gąsiennicowy. Tam się rozdzieliliśmy i większość poszła nad Zmarzły Staw porzucać się śnieżkami, a mała grupka (w tym ja!) poszła wyżej - na Kościelec (super widoki!).

Ważnym dla nas wydarzeniem był nabożeństwo światła, które odbyło się wieczorem czwartego dnia rekolekcji. Dużym przeżyciem dla nas była również Droga Krzyżowa w dziewiątym dniu rekolekcji kiedy rozważaliśmy tajemnicę bolesną związaną z drogą krzyżową Pana Jezusa. Powędrowaliśmy do Bachledówki - Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii w małej kaplicy, gdzie często na dni skupienia przyjeżdżali Prymas Wyszyński i kardynał Wojtyła. Po Eucharystii i po pokrzepiającej herbacie ruszyliśmy w drogę krzyżową przez łąki i lasy.

Warto także wspomnieć o XIII dniu naszych rekolekcji, kiedy wszyscy udaliśmy się na Dzień Wspólnoty do pobliskiego Gliczarowa Górnego niedaleko Poronina i spotkaliśmy się z innymi grupami rekolekcyjnymi tworząc wspólnie Oazę Wielką Ain Karim. W czasie Dnia Wspólnoty był czas na zaprezentowanie się każdej grupy (nasza grupa przedstawiała się jako pierwsza) - podczas przedstawienia się prezentowaliśmy również nasz Znak Oazy oraz śpiewaliśmy naszą piosenkę oazy pt. "Bo góry mogą ustąpić". Potem przeszliśmy do kościoła, gdzie odbyła się godzina świadectw - z każdej wspólnoty rekolekcyjnej była wyznaczona osoba, która dzieliła się z innymi swoim przeżyciem i doświadczeniem Pana Boga na rekolekcjach (z naszej wspólnoty świadectwo mówiła Zuzia). Po świadectwach uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, którą koncelebrowało wielu księży moderatorów, a której przewodniczył J.E. Biskup Ireneusz Pękalski z Archidiecezji Łódzkiej. Na zakończenie Eucharystii odśpiewaliśmy wszyscy piosenkę roku pt. "Nadzieja", która jest związana z tematem roku, który brzmi "Dać świadectwo nadziei". Z tematem roku ściśle związany jest także symbol roku, który umieszczany jest m.in. na świecy oazy, którą zapalaliśmy codziennie podczas naszych modlitw i Eucharystii. Po Mszy świętej był czas na pokrzepienie się gorącą herbatą oraz przywiezionymi ze sobą kanapkami. Na zakończenie odbyła się godzina odpowiedzialności w ramach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - podczas której składane były deklaracje KWC również przez osoby z naszej wspólnoty rekolekcyjnej.

Ostatni dzień Oazy to czas podsumowania i dlatego zakończyliśmy go uroczystym posiłkiem wieczornym - Agapą, na którą zaprosiliśmy miejscowego księdza Proboszcza. W tym dniu był czas na naszą rekolekcyjną godzinę świadectw - każdy z uczestników i prowadzących miał okazję do tego, aby podzielić się jak doświadczył działania Pana Boga na tych rekolekcjach. I na koniec - dzień wyjazdu - poranna polowa Msza święta, czas pakowania oraz całkiem sporo czasu na pokręceniu się po Zakopcu. A potem w drogę ...

Zapraszam do naszej galerii zdjęć! Sami zobaczcie jak było na naszych rekolekcjach.
Dodane przez Krzysztof dnia 11 listopad 2005 00:16
1497 Czytań - Drukuj
Dziś
Dziś jest
czwartek, 17 października 2019
Przeczytaj dzisiejsze czytania
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Dane parafii
Parafia p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach
Kościół:
ul. Św. Stanisława 1
Kancelaria:
ul. Kilińskiego 2
96-100 Skierniewice
Copyright © 2005