Parafia św. Stanisława B.M. w Skierniewicach
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Wspólnoty
Wydarzenia
Msze Św. i nabożeństwa
Sakramenty
Modlitewnik

Galeria
Forum
Artykuły
Ogłoszenia
Kontakt
Informator
Linki
Szukaj
Msze Święte
Niedziele
7.00, 9.00, 10.30, 12.00 (dla dzieci), 13.00 (suma), 17.00 (dla dzieci komunijnych), 18.00
Dni powszednie
7.00, 17.30, 18.00
Ostatnie Artykuły
Przez muzykę do Boga
Rekolekcje 31 maja 2...
VIII Sympozjum Nauko...
Wspólnota Trudnych M...
Poradnia Rodzinna
Licznik
Jesteś 3771699 gościem na tej stronie od 25 sierpnia 2005.
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 262
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Zyta36
Odwiedź też
Św. Teresa

Historia parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach

Parafia była erygowana w 1958 roku przez Ks. Kard. Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym proboszczem był ks. Julian Karasicki, który spoczywa na cmentarzu św. Józefa w Skierniewicach. Pierwszym kościołem parafialnym był kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który od 1997 roku został przekazany diecezji polowej. Nasza parafia zyskała wtedy kościół p.w. Świętego Stanisława B.M. Kościół ten został zbudowany w 1720 roku, przez Arcybiskupa Stanisława Szembeka. Obok postawiono w 1867 roku szpitalik. Pochówki na cmentarzu przykościelnym zakończono w 1914 r. I kościół i cmentarz wpisany jest w rejestr zabytków.

Stając się miejscem zgromadzenia wspólnoty parafialnej kościół św. Stanisława zaczął przeżywać swój renesans. Staraniem mojego poprzednika ks. Franciszka Gutowskiego został odnowiony i przygotowany do sprawowania liturgii. Zostało wykonane osuszenie murów kościoła, zrobiona elewacja zewnętrzna i wewnętrzna, kościół i budynek przyległy zyskały instalację grzewczą. Teren wokół kościoła został wyłożony kostką, we wnętrzu kościoła ks. Franciszek odnowił złocenia ołtarza głównego.

Parafia liczyła wtedy około 12 tysięcy wiernych i zaszła potrzeba pobudowania nowego Miejsca zgromadzeń. W roku 1999 ks. Franciszek Gutowski rozpoczął tworzenie nowego ośrodka duszpasterskiego na Zadębiu, dzielnicy Skierniewic. Od roku 2000 to dzieło stało się zadaniem ks. Grzegorza Gołębia wraz z prowadzeniem całości parafii Świętego Stanisława. Całą wspólnotą dokładaliśmy starań aby Zadębie zyskało swój kościół, choć nie było to łatwe ponieważ decyzja o budowie tego kościoła wzbudzała wiele dyskusji.

Już w roku 2002 stan budowy pozwalał na to, aby utworzyć tam samodzielny ośrodek z własnym duszpasterzem (od 1999 r były organizowane msze święte i inne nabożeństwa). Pamiętnym wydarzeniem i jednocześnie pierwszym tak wielkim zgromadzeniem w tym miejscu była Msza w Uroczystość Bożego Ciała w roku Jubileuszowym 2000 sprawowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego, zgromadziło się wtedy ponad 5000 wiernych. Ze spraw materialnych został przygotowany teren wokół kościoła, oddana w surowym stanie plebania i znacznie wyciągnięte mury kościoła, została zakupiona cegła na całość budowy. W dniu 18 maja 2002 roku została erygowana przez Ks. Biskupa Alojzego Orszulika, Ordynariusza diecezji łowickiej parafia Miłosierdzia Bożego. Parafia Świętego Stanisława uczestniczyła i wciąż uczestniczy materialnie w budowie tego kościoła i jest to największa inwestycja finansowa naszej wspólnoty.

W naszej parafii pracuje dwóch kapłanów: proboszcz ks. Grzegorz Gołąb, wikariusz ks. Andrzej Wacławiak. Wspomagał nas również zmarły niedawno rezydent ks. Jan Zaława. Z parafii naszej zostało wyświęconych trzech księży: Marek Kania, Robert Bernagewicz i Tomasz Wieczorek. W seminarium jest dwóch kleryków: jeden w Łowiczu, drugi u Salezjanów, są też trzy siostry zakonne.

Obecnie mamy około 7 tysięcy parafian z czego systematycznie uczestniczących w nabożeństwach jest prawie 2000 osób. W czasie kolędy odwiedzamy 90% mieszkańców. Na terenie parafii są 2 przedszkola, 2 szkoły podstawowe, 2 gimnazja i liceum sportowe. Ogółem katechizujemy 2700 dzieci i młodzieży.

W parafii są następujące zespoły: ministranci, lektorzy, bielanki, Żywy Różaniec, wspólnota ruchu Światło-Życie, Caritas parafialna, Chór, Bracstwo Świętego Stanisława, AA, Kręgi Domowego Kościoła, Schola i Betania. Mamy też bibliotekę i dobrze działający Zespól katechetów.

Chorych odwiedzamy raz na kwartał i w razie konieczności. Akcje o charakterze gospodarczym spotykają się z życzliwością wiernych, świadczy o tym fakt, że w tak krótkim czasie został odnowiony kościół św. Stanisława. Ponadto zostały podjęte następujące inwestycje: wymiana pokrycia dachowego, elewacja wewnętrzna kościoła i szpitalika, uporządkowanie terenu cmentarza i muru, pielęgnacja drzew; w kościele zostały wymienione drzwi od zakrystii, zainstalowano konfesjonał i ławki, które prosimy o poświęcenie. Na plebani został przeprowadzony remont tzn. wymieniona została instalacja grzewcza, dodano dwie łazienki, wymienione zostały okna, drzwi i przebudowana kancelaria. Uporządkowano ogród przy plebani.

Błogosławionym czasem dla tego kościoła był Wielki Jubileusz roku 2000. Wtedy dekretem ks. biskupa Alojzego Orszulika został zaliczony do świątyń jubileuszowych. Owocem tego wydarzenia były roczne obchody jubileuszowe w naszej świątyni. Wiele nabożeństw, odprawianych Mszy świętych, odbytych spowiedzi, przychodzących pielgrzymów, wypowiedzianych i niewypowiedzianych modlitw złożyły się na duchową historię tej świątyni. Szczytowym przeżyciem tamtego roku był "Jubileusz 2000 dla Skierniewic". Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski rozpoczynał go uroczystą procesją Bożego Ciała, która miała swój finał na Rynku Miejskim. Niezapomniane wydarzenie, czas rekolekcji dla całego miasta. Był to jak na razie jedyny moment, gdy w jednym miejscu i w jednym wydarzeniu zebrały się wszystkie parafie skierniewickie. Znakiem tych przeżyć był postawiony na wyspie Zalewu skierniewickiego Krzyż jubileuszowy. To pod tym krzyżem ksiądz Biskup Józef Zawitkowski dnia 24 listopada 2000 roku dokonał uroczystego oddania naszego miasta w opiekę Pana Boga.

W roku 2002 przeżywaliśmy nasze misje parafialne prowadzone przez księży Oblatów Maryi Niepokalanej. Na zakończenie Misji postawiliśmy przy udziale całej wspólnoty parafialnej krzyż misyjny obok kościoła. Przypomina on o czasie Misji i otrzymanych łaskach. Te rekolekcje przygotowywały nas do przyjęcia relikwii Św. Stanisława B.M. sprowadzonych z królewskiej Katedry na Wawelu. Dokonało się to przez posługę księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego w dniu 4 maja 2002 roku.

8 maja 2002 roku stał się kolejnym przełomem w duchowej historii naszej świątyni. W czasie sprawowanej Mszy świętej odpustowej o godzinie 18.00 w parku przy kościele ksiądz Biskup Alojzy Orszulik, ordynariusz naszej diecezji, ustanowił nasz kościół Sanktuarium Św. Stanisława B.M. potwierdzając to wpisem do księgi jubileuszowej. Był to zasiew ziaren z życia świętego męczennika. Jego obecność coraz mocniej przemawia i przynosi coraz większy owoc. Widać to w życiu naszej wspólnoty jak i innych osób przychodzących tu się modlić.

Wciąż żywe są obrazy związane ze śmiercią Jana Pawła II. Nasze sanktuarium było miejscem modlitwy w godzinach jego cierpienia. W momencie śmierci zgromadziliśmy się tutaj i sprawowaliśmy Mszę świętą w jego intencji. W tak smutnym czasie łączyliśmy się we wspólnej modlitwie i tak przez cały czas żałoby trwaliśmy w Łamaniu Chleba i rozważaniu jego nauki. Nasze sanktuarium gromadziło nie tylko parafian ale też innych mieszkańców Skierniewic. W modlitwie i czuwaniach pomagały nam grupy parafialne. Odczytujemy to jako szczególne działanie Boże w naszej wspólnocie. Chcemy też aby każdy ósmy dzień miesiąca, który w naszym sanktuarium poświęcony jest nabożeństwu ku czci św. Stanisława był dniem modlitw w intencji Ojca świętego Jana Pawła II.
Dodane przez Krzysztof dnia 09 listopad 2005 19:40
4818 Czytań - Drukuj
Dziś
Dziś jest
czwartek, 18 lipca 2019
Przeczytaj dzisiejsze czytania
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Dane parafii
Parafia p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach
Kościół:
ul. Św. Stanisława 1
Kancelaria:
ul. Kilińskiego 2
96-100 Skierniewice
Copyright © 2005