U Matki Bożej Jazłowieckiej kl 3 gim.
Dodane przez Ks_Grzegorz dnia 26 kwiecień 2009 20:38
PIELGRZYMKA GIMNAZJALISTÓW DO BIAŁEJ PANI W SZYMANOWIE

Już czwarty rok uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 3 w Skierniewicach pielgrzymowali do Szymanowa, aby modlić się przed figurą Matki Bożej Jazłowieckiej o pomyślność podczas egzaminu gimnazjalnego. 17 kwietnia Sanktuarium w Szymanowie odwiedziło 180 uczniów, 12 nauczycieli i ks. Grzegorz Gołąb. Program pielgrzymki wyglądał następująco:
- Modlitwa w kaplicy Matki Bożej Jazłowieckiej i wysłuchanie historii figury "Białej Pani";
- Msza Święta celebrowana przez naszego proboszcza
- Droga Światła odprawiana przez młodzież w parku na terenie Sanktuarium
- Agapa;
O historii zgromadzenia opowiadała nam s. Bernarda. Młodzież patrzyła na nią z podziwem. Siostra ma już swoje lata, a więcej w niej życia niż w niejednym naszym gimnazjaliście. Widać było, że lubi mówić o historii. Słuchaliśmy, więc wszyscy w milczeniu;
Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zostało założone w Rzymie w 1857r. Miało służyć i służy moralnemu odrodzeniu świata poprzez wychowanie młodego pokolenia kobiet świadomych swych chrześcijańskich obowiązków wobec Kościoła, rodziny i społeczeństwa, oraz szerzeniu czci Niepokalanej. W 1863r. s. Marcelina Darowska przeniosła wspólnotę do Jazłowca, 200 km na południe od Lwowa. Tam też otworzyła pierwszą szkołę dla dziewcząt.
Biała Pani z pochyloną głową, patrzyła na nas z miłością i ciepłem, którego nie da się opisać. Figura wyszła spod dłuta Tomasza Sosnowskiego. Posąg wysokości 170 cm na 24-centymetrowej podstawie został wykonany z białego marmuru kararyjskiego. Siostra opowiadała nam, że matce Marcelinie zależałoby aby młodemu pokoleniu ukazać Najświętszą Maryję Pannę w takiej postaci, która by pociągała do modlitwy, rozgrzewała i podnosiła serca do Boga, budziła poczucie piękna i rozwijała zamiłowanie do sztuki;.
Z figury Matki Bożej płynęło wiele łask i uzdrowień. Uroczystej koronacji posągu w imieniu Ojca Świętego Piusa XII dokonał 9 sierpnia 1939 r. kardynał August Hlond, prymas Polski. Po wybuchu II wojny światowej siostry musiały uciekać z Jazłowca, ponieważ Sowieci zajęli klasztor. Po wielu perypetiach i trudach podróży figura Białej Pani dotarła w nienaruszonym stanie do Niepokalanowa, a stamtąd 24 czerwca 1946r do sióstr w Szymanowie.
Podczas Mszy Świętej dziękowaliśmy Bogu za dar życia, za to, że jesteśmy, za naszych rodziców. Prosiliśmy Matkę Bożą Jazłowiecką o potrzebne łaski podczas egzaminu. Po Eucharystii przeszliśmy dookoła parku Drogą Światła, która ukazywała nam Jezusa Zmartwychwstałego. Tegoroczne rozważania Drogi oparte były na fragmentach homilii Jana Pawła II. Na koniec siostry zaprosiły nas na prawdziwie królewską ucztę. Ugościły nas gorącą herbatą i przepysznymi jogurtami. Dziękujemy kochanym siostrom za miłe przyjęcie, życzliwość i modlitwę.
Napełnieni modlitwą i spokojem, a przede wszystkim wyrytym wizerunkiem w naszych sercach Najświętszej Pani, ze złożonymi na piersiach rękoma i delikatnie pochyloną głową wracaliśmy do domów.

Do zobaczenia za rok Jazłowiecka Pani

Katarzyna Lange